Sociopath.cz

- Nezávislý webový magazín

Hybridní vzducholoď Airlander 10 nedávno zakončila svůj druhý let neslavně tím, že přistála nakloněna. Stroj přitom přední částí narazil do země a byl poškozen kokpit. Nikdo však nebyl zraněn.

 

Toto plavidlo, které se může pyšnit tím, že je zřejmě největší létajícím strojem na světě, měří přes 90 metrů. A i přes svoje nadýchané proporce, dokáže vyvinout rychlost až 150 kilometrů v hodině.

Nicméně jedná se o nové plavidlo, které je zatím jen ve fázi testů.

Roky práce

Vývoj hybridní vzducholodi trval dlouhou dobu. Na starost ho měla britská firma Hybrid Air Vehicles, která tímto ukázala svoje výsledky na poli výzkumu hybridních leteckých strojů. Původně byl stoj určen pro americkou armádu. Z toho nakonec sešlo a stroj zřejmě najde uplatnění v přepravě cestujících. Nicméně možnosti jeho využití zdaleka nekončí a je možné, že se objeví i jiné způsoby použití stroje.

 

Dva týdny ve vzduchu?

Stroj, který je plněný héliem, dokáže ve vzduchu strávit bez přistání až 2 týdny. Kromě toho přepraví 10 tun nákladu a vznese se do výšky 4900 metrů.

 

Jaký bude další osud tohoto plavidla, se ještě dozvíme. Ovšem firma Hybrid Air Vehicles tímto strojem nekončí. V plánu má vývoj dalšího stroje, který by dokázal přepravit až 50 tun nákladu a který by měl být ještě dokonalejší. Takže s velkou pravděpodobností určitě o hybridních vzducholodích uslyšíme i v budoucnosti.

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Číst 316125 krát
Označeno v

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Our website is protected by DMC Firewall!
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. More details…